March 3-9, 2020

Math "Bundle of Bundles"

Dozens of Math Resources for Grades 3-5…One Tiny Price

SEE WHAT'S INSIDEBUY NOW

get quality resources
without the expense.

Spend less time planning!

Don’t sweat it when your students need more time exploring a concept, knowing you have quality resources on hand without having to create them yourself.

Give your students a clear, deep math understanding.

Don’t waste time with activities or worksheets that focus on rote memorization or boring drills. Use these activities your students will actually enjoy that explain both “why” and “how”.

Build up your teacher library.

New teacher? Start your math resource library.

Veteran teacher? Liven up your lessons with fresh content.

Homeschooler? Strengthen & enhance your curriculum.

Make math less intimidating for them with less stress for you.

Does this sound like you?

Are you a math teacher in grades 3-5? If so, maybe this sounds familiar…

  • Struggling to keep up with lesson prep because there are so many things to prep
  • Spending nights and weekends scouring Google & Pinterest for activities that will help your kids actually understand fractions…
  • Spending even more hours searching the internet because you just can’t keep up with your advanced kiddos
  • Spending your hard earned money on Teachers Pay Teachers because there just aren’t enough hours in the day to create every single thing yourself…

What if instead, you could instantly beef up your math resource library with high quality, ready to use resources for virtually any 3-5 math topic…at just a fraction of the cost??

Friend, have we got something amazing for you.

This “bundle of bundles” includes 14 bundles of math goodnessfor the price of one!

*Imagine being ready for that new unit on decimals because you can just print the materials in the ultimate decimal bundle. (<–yup, that’s included!)

*Imagine challenging your students to apply the math they’re learning with a fun and engaging real life math task. (<–yes, this is included, too!)

*Imagine having video lessons and activities for your advanced learners to complete on their own…all ready and done for you! (<–you guessed it…this is also included!)

Ready to dive in? Learn exactly what products you’ll receive when you purchase this math bundle collection.

What bundles are included?

Teach, reinforce, and assess student learning with these 14 different math bundles, covering a variety of math skills so that you can reach & engage every student, but also spend less time planning.

Some math bundles include multiple products, while others are one large product, covering multiple concepts.

All activities are geared towards 3rd-5th grade students across different math disciplines, covering whole number operations, fractions, decimals, place value, area, perimeter and more.

For a limited time, you get ALL this for the one time price of $19!

What others are saying:

Renee about the "Math Sub Plans"

“This is fabulous! I am so glad to have something to fall back on when needed! It’s always so difficult to call in sick. This will make those already rough mornings so much easier.  These lessons look great and look easy to follow.”

Tarakae about the "Amazing Race Test Prep Bundle"

“I can’t even describe how much this helped my students prepare for their state test. We are usually one of the lowest schools in our district due to being a Title 1 school. The year I used this as a test prep, our 4th grade got the highest score in math across the district!”

Melissa about "Place Value Pilates"

“These are adorable! And exactly what we needed for 1/10 of and 10x more place value! The “flexible numbers” really pushed us.  I am going to use this even more than I thought.”

Meet The Math Experts:

Kelsey | Wife Teacher Mommy

Kelsey Sorenson is the owner of WifeTeacherMommy.com, where she creates ready to go resources for teachers. She is most well known for her Ready To Go Sub Plans and Editable Sub Binders. Kelsey also has a passion for helping teachers find a work/life balance so they can be successful in all areas of life. Kelsey is a former teacher and substitute teacher, and now she works full time at Wife Teacher Mommy while homeschooling her children.

Rachel | You've Got This Math

Rachel spent 12 years in a public school setting. The first few years were in 4th and 5th grade classrooms. Then she had the chance to try out being a literacy coach, math coach, Kindergarten SPED teacher, and EIP support teacher. Now she has the privilege of homeschooling her 2nd and 1st graders, as well as providing a preschool experience to her four year old twins.

Rick & Linda | MathLight

Rick Scarfi, the voice & genius behind MathLight’s teaching videos, is a veteran math teacher of over 30 years.One of his biggest strengths (as you will soon see) is his uncanny ability to explain complex mathematical topics in a way that students easily understand. Not only does Rick have the intangible ability to make challenging concepts appear simple, but he also pioneered the concept of math notes, another fantastic feature you’ll experience in MathLight. Linda Kardamis taught middle school math before stepping away from the classroom to raise her young children (that’s Rick’s grandkids if you’re following closely.) Since then Linda has founded Teach 4 the Heart. Linda shares the same passion and skill for teaching math and is thrilled to partner with Rick to create engaging & helpful curriculum that students and teachers will both enjoy.

Danielle | Math Minded Teaching

I started teaching fourth grade in September of 2007. After five years in the classroom, I became an Elementary Math Specialist, which is the job I currently hold. My teaching philosophy is to engage, engage, engage! I believe it is my job as an educator to ensure that my students are engaged in my teaching. If they aren’t engaged, then I have only myself to blame. I love to have students moving, teaching, talking, writing, drawing, dancing, singing, and anything else to engage them during their math class. I am also a wife and a mom of two lovely children. I have an older daughter and a younger son.

Kristine | The Math Viking

Kristine Venneman a.k.a The Math Viking, is an elementary mathematics specialist in New Jersey. She works hard to give her students as little as possible! “The more we give away… the more we are taking from our students. The more we tell them, the less likely they are to question…and forge their own path of problem solving.” Explore math with Kristine on her website and be sure to check out the math coach vetted links page and amazing FREE lesson planning and problem solving resources!

Shelley | Shelley Gray Teaching

Shelley is a former third and fourth grade teacher. She is passionate about math instruction – particularly engaging and motivating ways to promote the basics. She believes in success for all students and is driven to find ways to ensure that all students are able to succeed. She resides in Manitoba, Canada with her three children and creates teaching resources that are used by teachers around the world.

Jessica | JKCI Design

Jessica Kaminski is an educator and author with over 15 years of experience as a teacher and coach in best math practices with an emphasis on Singapore math. She aims to provide educators with quality resources that can help ANY student reach their goals. Check out Jessica’s website for online learning opportunities. While there, don’t forget to check out Jessica’s teaching blog for real-life teaching moments and even some great content for parents!

Stephanie | Math with Ms. Yi

Stephanie Yi has been teaching middle school math for the last 6 years and loves creating products that help her to support her student’s growth in math.

Mandy | Teaching with Simplicity

Mandy is finishing her 16th year in public education. Her time has been spent in the 3rd, 4th, and 5th-grade classroom and also in Title I Math for grades 3-5. Mandy is a Google Certified teacher and is passionate about creating resources for teachers that are highly engaging and integrate technology. When not in the classroom, she spends time at home nestled in the woods in southwest Missouri with her husband, daughter, and three dogs.

Meg | The Teacher Studio

Meg is a fourth grade teacher who has taught grades 2, 3, 4, and 6 for more than 25 years. She has a masters in educational administration with a focus on curriculum and instruction and is passionate about bringing best practices to her own instruction and helping other teachers do the same. She’s an avid sports fan who follows local college teams as well as her beloved Green Bay Packers and Milwaukee Brewers. She has two sons who are the loves of her life and two fur babies who keep life interesting! Teaching and learning are her passion, and she’s excited to share her thinking with others. 

Laura | Teaching Resources

Laura is an educator and author with 30 years’ experience teaching upper elementary students. Laura developed her website, Teaching Resources, over 20 years ago, and she’s the author of over 100 books and digital resources for teachers. Laura is passionate about the importance of using cooperative learning and other active engagement strategies, especially in math, and she loves to create resources that make it easy for teachers to implement these strategies.

Tara | The Elementary Math Maniac

Tara started her career as a sixth grade classroom teacher before jumping into a position as a K-6 math specialist in a small elementary school. For the past 12 years she has spent time co-teaching, providing interventions, running enrichment groups and coaching teachers. She loves teaching math to so many grade levels and being able to focus on one subject. When she’s not working, she’s home with her 3 kids. Together they enjoy hiking, gardening and being outside! 

Bethany | Math Geek Mama

Bethany is the founder of MathGeekMama.com. She has a degree in mathematics and a Master’s Degree in teaching. After several years of teaching math in the classroom, she chose to stay home and homeschool her 4 kids. After working with students of all ages, she has learned that traditional methods leave kids unprepared for upper level math, with little to no problem solving skills. Her desire is to change the culture around math to show that it can be taught in a conceptual, open way that is FUN!

This limited time offer ends soon!

As math educators, we know how important it is to find resources & activities to meet and engage every single student, right where they are.

But we also know that reaching every student should not mean you have to sacrifice your entire weekend and half your paycheck to make it happen.

This is why we’ve bundled together some of our best selling products: to provide high quality materials at a price you can afford.

So now through March 9, you can grab the entire collection for 93% off!

$283 Now Just $19 for a Limited Time!

 

But we can’t offer a deal like this forever, so snag it now before time runs out!

Day(s)

:

Hour(s)

:

Minute(s)

:

Second(s)

30 Day Money Back Guarantee!

If for any reason you’re unhappy with your purchase, you may request a refund within 30 days!

F.A.Q

How it works

We have bundled some of our most loved resources to bring you a 7 day only sale where they’re all bundled for you to download and use!

1. Buy and Download. 2. Print and Use. 3. File into your Resource Library.

Terms of Use

Before purchasing, please note that these files are sold with an individual license only, meaning they are for one parent or teacher to use in their home or classroom.

You may NOT distribute the pdf files or share them on sharing sites. If others would like to use them, they need to purchase their own bundle of files.

Thank you so much for your understanding and honesty!

Can I purchase these resources separately?
Yes! Each of these resources is available for individual purchase if that is your preference. You can find them on Teachers Pay Teachers, in the respective shops. They will also be available for individual purchase after this bundle sale ends.

 

Can you tell me more about each BUNDLE?

Upper Elementary Math Sub Plans BUNDLE:
Value: $36

This bundle includes my departmentalized math sub plans for 3rd grade, 4th grade, and 5th grade. These standards aligned sub plans include print-and-go lesson plans and activities for your substitutes. Thousands of teachers have used and trusted our sub plans in their classrooms to save the time and stress of taking a day off from school, and you can, too!

5th Grade Math Maze BUNDLE:
Value: $23

Trying to break out of tedious math worksheets? This self checking no prep activity bundle is perfect for 5th grade math. Easily assign as a class game or a homework. Detailed, step by step keys provided! Trying to break out of tedious math worksheets? This self checking no prep activity bundle is perfect for 5th grade math. Easily assign as a class game or a homework. Detailed, step by step keys provided!

Amazing Race Test Prep BUNDLE:
Value: $18.45

This bundle includes Amazing Race Test Prep for Operations & Algebraic Thinking (3rd grade), Measurement & Data (4th grade) and Numbers & Operations in Base 10 (5th grade). Each test prep set is provided in digital and printable formats and will bring excitement into your test prep! It includes a one-page diagnostic, tracking sheets, practice pages, multiple choice practice pages, performance tasks, spin and answer game boards, and a choice board for early finishers.

3rd Grade Area & Perimeter BUNDLE:
Value: $24

This bundle includes 8 centers to cover everything you need for AREA and PERIMETER for third grade. It includes activities for finding area by counting, tiling, and multiplying sides lengths. There are activities for area and perimeter word problems, finding the area of rectangular and rectilinear shapes, and sorting between figures with the same area and different perimeter or same perimeter and different area.

3rd-4th Grade Word Problem BUNDLE:
Value: $19.80

Do you recognize the importance of problem solving and realize that you need to infuse more challenging word problems into your teaching, math workshop, or guided math groups? This BUNDLED set of 80 mixed operation (addition, subtraction, multiplication, and division), elapsed time, algebra thinking, and multi-step word problems reflects the Common Core State Standards as well as other rigorous math standards for grades 3 and 4. There are 4 sets with 20 problems each, in 3 different formats to meet your needs.

Math Task Cards BUNDLE:
Value: $16.15

This bundle includes 4 sets of Task Cards: Division Task Cards, Penguin Fraction Task Cards, Time in Word Form Task Cards, Order of Operations Task Cards.

Intro to Algebra BUNDLE for Advanced Learners:
Value: $25

Do you have advanced learners who could use an extra challenge or enrichment lessons? These video lessons will allow them to explore beginning algebra concepts at their own pace – and without any direct teacher supervision. Includes 7 video lessons, accompanying student notes, differentiated practice, quick review videos, guided unit reviews, assessments, and more. You also receive fun group activities that help students practice their newfound skills, including our popular logic puzzle activity and quiz, quiz, trade activity.

Olympic Medal Math BUNDLE:
Value: $15

This bundle includes a variety of
activities to practice fraction concepts, including: Olympic Level Fraction Match
(Grades 3-4), Finding Equivalent Fractions
(Grades 3-4), Benchmark Fraction Sort
(Grades 3-5), Fraction War (Grades 3-5), Olympic Style Mixed Numbers and Improper Fractions (Grades 4-5), Equivalent Fractions Olympic
Performance Task (Grades 3-5), Real-Life Olympic Performance Task (Grades 3-5).

Real Life Math Projects BUNDLE:
Value: $16.50

Are you looking for a way to reinforce math concepts in an engaging way that helps your students make connections? Real Life Math Projects help your students see how math is used in everyday real life. In these particular math projects, students will work with place value, multiplication, and fractions in a way that encourages them to take ownership and make important connections between concepts.

Basic Operations QR Code Scavenger Hunt BUNDLE:
Value: $15

QR code scavenger hunts are just what you need to give your students a little extra practice with computation in a fun and engaging way. These fun scavenger hunts will get your students up and moving around the room using technology to practice addition, subtraction, multiplication and division with whole numbers.

Ultimate Decimal BUNDLE:
Value: $24

This download includes four to five activities on each of the following topics: Introduction to decimals, Adding and Subtracting Decimals with Base Ten Blocks, Subtracting with regrouping using methods like decimal grids, number lines, and base ten blocks, Multiplying Whole Numbers by Decimals, Multiplying Decimals, Converting Decimals to Fractions, and Dividing Whole Numbers by Decimals.

Candy Math BUNDLE:
Value: $12

Looking for a sweet way to get your excited about math? Use tasty treats like Skittles® candy or a Hershey® chocolate bar to explore fractions, place value, probability, computation, and so much more. Plus, have fun with
“Would You Rather…?” challenges using facts about Skittles® candy!

Introduction to Multiplication BUNDLE:
Value: $20

Want to introduce multiplication facts in a way that will stick? This bundle includes engaging skip counting games to begin
the journey, hands on multiplication so kids can visualize what multiplication represents, plus TONS of simple print and practice activities to increase fact fluency. Whether your kids are just learning or need a refresher, there’s something here for every student.

Exploration & Purposeful Practice BUNDLE:
Value: $19.50

Provide purposeful practice to develop fact fluency with Fraction Battle Royale, a highly engaging, low floor-high ceiling game where players compose, decompose, compare and equate fractions to get the most points, Place Value Pilates: Match Game and Scoot! & Knockout Game Bundle- because decimal understanding requires flexibility with number decomposition, and lastly, Distributive Property Shake & Spill Game to discover & play with the distributive property.

Will I receive something in the mail?

No. All the materials are digital resources that you can download, print and begin using right away. Some are digital, meaning there is nothing to print. You will not receive any physical products.

Are these resources for teachers or parents?
Both! All resources are designed to be used to teach kids math and have fun doing so. They can be used in the classroom, after school or by homeschooling families.

 

Can I get a refund?
Yes. While we will be sad for you to miss out on this deal, we want you to be completely satisfied and confident in your purchase. If for some reason it does not meet your expectations, simply request a refund within 30 days of purchasing by emailing: mathgeekmama (at) gmail (dot) com.
I've already purchased some of these resources. Do I still have to pay full price?
Yes. We realize that you may have purchased one or two of these resources from your favorite teacher authors in the past. Even if that’s the case, there are still many other resources included. Please look carefully at the included resources, to make a decision about whether or not this is still a good value for you personally.

 

I don't live in the U.S. Can I still purchase?

You sure can! Simply check out with Paypal, and you’re all set.

With so many free resources, why do I need to pay?
While all the teacher authors participating do strive to offer lots of fun and free activities, all of the bundle collections listed above are paid products. With these collections, you get a more comprehensive resource, rather than an individual free activity. Of course, it’s still up to you. You could certainly continue to use freebies alone if this bundle is not in your budget right now!